Bankovní půjčky a úvěry
Finanční trh se neustále mění, a to díky přibývajícím možnostem ze stran poskytovatelů i věřitelů i díky moderním technologiím. Tyto změny samozřejmě ovlivňují i trh s půjčkami, které se staly součástí našich životů a nejsou dnes ničím výjimečným. Běžně si člověk půjčuje na koupi domu, bytu, auta nebo vybavení domácnosti. Za nejvýhodnější se považují půjčky bankovní, jež nabízejí oproti nebankovní sféře výhodnější úrok.
Rozdíl mezi úvěrem a půjčkou
Aniž by si to řada lidí uvědomila je mezi půjčkou a úvěrem celkem podstatný rozdíl. Pro rozlišení je zásadní právní forma a předmět – kdy u půjčky nemusí jít vždy jen o peníze, a předmětem půjčky může být jakýkoliv hmotný majetek. Vždy jsou předem dohodnuty podmínky, jako úrok a doba splácení. Smlouva začíná platit v okamžiku samotného předání předmětu. Oproti tomu u úvěru jde vždy jen o finanční prostředky, kdy smlouva může vzniknout aniž by poté došlo k předání dohodnuté částky. Věřitel poskytne finance pokud o ně dlužník požádá a poté musí půjčené peníze i s úroky vrátit. Půjčku můžete uzavřít s kýmkoliv, kdežto úvěr jen s tím, jehož předmětem podnikání je taková činnost. Proto se spíše u banky setkáte s nabídkou na úvěr a u nebankovních společností na půjčku.
Výhodný bankovní úvěr
Každá banka se především snaží nabídnout co nejlákavější nabídku na úvěry. Z médií často slyšíme reklamu na flexibilní půjčku. I když mnoho lidí právě na slovo flexibilní slyší a připadá jim jako lákavá možnost, je stále více náročnější se umět správně na trhu úvěrů a půjček orientovat. Dá hodně času zjistit a dobře si spočítat, který úvěr bude pro klienta ten nejvýhodnější, protože jen úrok celkovou hodnotu úvěru nedělá. Je nutné se zajímat o to, kolik bude stát vyřízení úvěru, vedení účtu a poplatky za výpisy, či sankce v případě zpoždění pravidelných splátek. Všechny tyto poplatky by měly být zahrnuty do jedné hodnoty – RPSN, která udává celkovou roční procentuální sazbu nákladů a snadno vypoví o tom, jak bude úvěr nakonec drahý.
Vyřízení bankovního úvěru
Získat bankovní úvěr není automatické a stojí to více času než vyřízení u jiné finanční společnosti. Banka nechce v žádném případě riskovat to, že klient úvěr nesplatí. Proto před poskytnutím úvěrů do dopodrobna zkoumá bonitu, tedy ekonomickou, osobní i rodinnou situaci klienta. Až poté banka sama rozhoduje o tom, zda úvěr klientovi schválí či ne. Pokud banka shledá situaci klienta jako nevýhodnou může požadovat ručitele nebo zástavu a tím minimalizovat ztrátu při výpadku plateb.
Vloženo: 15. 12. 2017
|